Orta Alan Standı

Orta Alan Standı

Satış noktalarında ayaklı standların ve boy standlarının tanzim teşhir ve sergileme yöntemleri arasında ne kadar önemli bir yer tuttuğunu daha önceki yazılarımızda işlemiştik. Bu yazımızda ise ayaklı standların çeşitlerine ve Orta Alan Standlarına göz atacağız.

knorr-branda-demonte-stand-scr

Knorr için tasarlanan demonte Orta Alan Standı

Satış noktalarında ayaklı standlar genel olarak ikiye ayrılır.

Birincisi, teşhir ve satışın tek taraflı yapıldığı, diğer yüzeyin duvar, reyon ya da kör bir yüzeye geldiği tek yüzlü standlardır. Bu tip standlarda standın arka yüzüne görsel genellikle kullanılmaz, ürün sergilemesi yapılmaz.

Diğer stand tipi ise, Orta Alan Standlarıdır.

durex_stand

Orta Alan Standı kullanımı hangi avantajları beraberinde getirir?

Yapılan satış noktası araştırma ve gözlemleri, içerisinde tüketicinin dolaşıp ürünleri incelemeye yetecek büyüklükteki satış noktalarında arkalı önlü ya da Ada tipinde Orta Alan Standı kullanımının satışları %22-25 oranında arttırdığı yönünde sonuçlar ortaya koymuştur.

Orta Alan Standları, gerek arkalı önlü iki yüzlü, gerekse de ada tipi kullanımı ile tüketicilere çok daha geniş bir önyüz teşhiri sunar. Ayrıca bu standlarda satışı yapılan ürünler kampanya ürünüymüş gibi algılanarak alışveriş yapan insanlarda indirim hissi uyandırır. Bu sayede stand satış oranı yükselir.

sampuan-standi

Orta Alan Standı çeşitleri nelerdir?

Orta Alan standlarının karton, ahşap, metal ve plastik enjeksiyon gibi farklı tipleri mevcuttur. Kullanılan malzeme ve kullanım senaryosuna göre demonte orta alan standı ya da monogövde stand üretimi mümkündür.

Kırmızı, sarı gibi ilgi çekici renklerde üretilecek standlar, ürünün satış noktasındaki görünürlüğünü daha da arttıracağından, hızlı tüketim sektöründeki bir çok marka ve ürün bu renkleri kullanmayı tercih eder.

orkid-ayaklistand

Orta Standlar hangi ölçüşlerde üretilir?

Zincir marketlerde ve yerel zincirlerde maksimum Orta Stand yüksekliği 175 cm. olmalıdır. Genişliği ve derinliği genelde 1 palet genişliğini, yani 80 cm. X 120 cm. ölçülerini aşmamalıdır. Orta Standlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da raflar arası mesafedir. Ölçüleri doğru planlanmayan Orta Stand sahada başarısız sonuçlara neden olabilir.

dimes-ahsapstand