Reyon Giydirme

  • Reyon Giydirme
  • Reyon Giydirme
  • Reyon Giydirme

Reyon Giydirme

Reyon Giydirme Nedir?

Satış noktalarında benzer kategorideki ürünler aynı reyonda yan yana sergilenir. Tüketiciler bu sayede satın almak istedikleri ürünü rakipleriyle bir arada görüp fiyatları, özellikleri ve kalitesini karşılaştırarak kendi adına doğru ürünü seçerler.

Bu nedenle markalar bulundukları reyonu kendi görselleriyle giydirerek reyonda hakimiyet sağlarlar ve tüketiciler üzerinde tercih baskısı oluştururlar. Çoğunlukla satış noktalarıyla yapılan anlaşma ile (çoğu zaman satış noktaları reyon giydirme alanlarını kiralayarak anlaşma yapar) reyona görsel giydirme yapılır. Buna Reyon Giydirme denir.

Bazı noktalar reyona markaların isimleriyle giydirme yapmalarına müsade ederken bazı noktalar yalnızca markanın çağrışımını yapacak görsellere izin verir, markanın doğrudan reyona uygulanmasına müsade etmez. Bu durumda markayı çağrıştıracak görsel ve renklerin kullanılması yöntemine gidilir. Örneğin markanın lansmanında kullandığı Celebrity görselini kullanması, o markanın çağrışımını sağlar. Ya da markanın kurumsal renkleriyle yapılacak Reyon Giydirme, o markanın reyonda rakiplerinin önüne geçmesini sağlar. Örneğin aynı segmentte iki markadan birinin kurumsal rengi yeşil, diğerininki mavi iken reyonu mavi hakim renklerde giydirmeniz, mavi renkli ürün ya da markanın reyona hakimiyetini sağlar.

Reyon Giydirmede çoğu zaman görsel giydirme yapılırken bazen reyona özel stand üretimi de yapılır. Reyon giydirmede özel stand kullanılacağı durumlarda, stand tasarımının markayı çağrıştıracak özelliklerde olması önemlidir. Örneğin birbirine rakip iki markadan birinin rengi sarı ise, Reyon Giydirmede kullanılacak standın renginin sarı olarak tercih edilmesi beklenir.

Bazen de Reyon Giydirme projelerinde ürünün ambalaj formu çağrışım elementi olarak kullanılır. Örneğin bir içecek markasının şişe formu ayırt edici özelliğiyse, reyon giydirmede kullanacağı görsel ya da stand formunun o şişenin formunda olması, REYON GİYDİRME projesinin başarısını arttıracaktır.