UV Baskı

  • UV Baskı
  • UV Baskı
  • UV Baskı

UV Baskı

UV Baskı, baskı sektöründe Malzemeye Baskı ya da Malzeme Üzeri Baskı olarak da bilindiği üzere, baskı mürekkebinin UV lambası ile doğrudan kurutulmasına dayalı bir baskı tekniğidir. Doa Sense dijital baskı parkuruna 2 yıl önce giren bu baskı tekniği ile ilgili bazı bilgiler vererek başlayalım;

UV Baskı ve ekolojik gerçekler:

Öncelikle UV Baskı, solvent bazlı baskı tekniklerine kıyasla daha ekolojik bir baskı tekniğidir. Sanayileşmenin son iki yüz yılda dünyamızı ne hızla yok ettiği göz önünde bulundurulacak olursa, endüstrileşmede ekolojik farkındalığın bir an önce baskı sektörü profesyonellerinin öncelikli olarak sahiplenmesi gereken bir sorumluluk haline gelmelidir.

UV Baskı Dayanıklı mı?

UV baskı, güneş ışınında da bulunan ultraviole (mor ötesi) ışınlarının mürekkebi bir saniyeden az surede kurutarak renk profilini sabit hale getiren bir dijital baskı tekniğidir. Bu sayede dış mekanda güneş ışığıdan kaynaklanan renk deformasyonuna UV baskı senelerce dayanıklıdır. Öyle ki, DOA SENSE baskı parkuru, UV baskısına açık havada 5 yıl garanti vermektedir. UV mürekkebi su bazlı değildir. Bu sayede yağmur, kar, toz, çamur gibi dış mekan deformatorlerine karşı diğer baskı tekniklerine göre çok daha dirençlidir.

Bu özellikleriyle UV BASKI, ofset baskı, serigrafi, solvent ve ekosolvent temelli mürekkeplerden, bunun yanında su bazlı baskı tekniklerinden çok daha dayanıklıdır.

uv-baski-mdf-uzeri-ahsap-baski

MDF Üzeri Ahşap Dokulu UV Baskı

UV Baskı Fiyatları Ne Durumda?

UV baskı mürekkebi, içeriğindeki UV teknolojisi nedeniyle diğer mürekkep türlerinden daha pahalıdır. Ancak bilindiği gibi UV baskı, Malzeme Üzeri Doğrudan Baskı anlamına geldiği için, diğer tekniklerde baskının üzerine yapılacağı dijital baskı folyosu maliyetini ortadan kaldırır. Bunun yanında özel kesimli dekota, pleksi gibi malzemelerin üzerine sıvama ve tıraşlama işçiliğini de kaldırdığı için, UV Baskı fiyatlarının diğer baskı tekniklerine oranla pahalı olup olmadığı, projeye ve baskı adetine göre değişkenlik gösterebilir.

UV Baskı ile Hangi Malzemelere Doğrudan Baskı Yapılabilir?

UV Baskı, farklı kesitlerinde aynı kalınlığı verebilecek, düz olan her türlü malzemeye yapılabilir. Reklam sektöründe yaygın kullanılan dekota, pleksi, polistren, antişok, polipropilen, PVC gibi malzemelerin yanında, ahşap, elektrostatik toz boyalı metal yüzeyler, alüminyum ve kompozit alüminyum panellere de UV Baskı yapılabilir. Reklam ve baskı sektörünün dışında da, duvar kağıdı, mermer, fayans, cam granit, strafor gibi “aklınıza getirebileceğiniz ne kadar düz malzeme varsa, UV baskı yapılabilecek o kadar malzeme vardır” denebilir.

E o zaman Uvi Baskı ne demek?

İngilizce UV harfleri, “Yu-Vi” olarak telaffuz edilir. UV harflerinin İngilizce söylenişini tekrar Türkce yazarak reklam terminolojisine lütfen yeni bir ulusal terim üretmeyelim.

UV Baski hakkında daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdan ekibimizle iletişim kurabilirsiniz.

Sevgiler,